Rüya Tabirleri Nedir?

Rüya gören kişilere, rüyaları hakkında bilmek istediklerini farklı kaynaklardan derleyerek tek bir çatı altında sunuyoruz. Bilimsel açıdan bakıldığında netlik kazanmayan tabirler, kişilerin gün içerisinde yaşadığı akışları kendi hayal dünyasında yeniden yorumlamasına dayandırılarak yeni rüya tabirleri anlatımları kazanmıştır.

Rüyalar ne anlama geliyor, diye sorduğumuzda birçok tanımlamalar mevcuttur. Rüyada görülen imgeler hakkındaki bilgileri okuyarak ve yorumlayarak, beyninizin size ne anlatmaya çalıştığı veya hayatta gerçekten ne istediğiniz gibi yargıları ve kendiniz hakkında yeni şeyleri keşfedebileceğiniz düşünülmektedir.

Tabirler için günümüz ve geçmişteki anlatımları bir araya getiren ruyatabirleri.gen.tr’de rüya dünyanızda yer alan imgelere dair merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz. Bir, iki dakikalık okumalarla tuhaflıklar ve gerçeklikler arasında yeni izlemeler oluşturabilir ve yaşama dair özlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca neyden korktuğunuzu, neyden mutlu olduğunuzu ve gerçekten ne istediğinizi söylemek için de rüyaları kullanabilirsiniz. Unutmayın ki rüyalarınızın anlamı gerçekten onu yorumladığınız şeydir. 

Rüya Nedir?

Rüyalar, uyku esnasında zihnin yarattığı hikayeler ve imgeler bütünüdür. Eğlenceli, romantik, rahatsız edici, korkutucu ve bazen de tuhaf şeyler barındırabilir. Bilim insanları ve psikoloji doktorları için halen daha çözüme kavuşturulamayan gizemli bir oluşumdur. Ve akla rüyalarla ilgili birçok soru gelmektedir. Bunlardan bazıları; “Rüya neden görülür?, Rüyalar nasıl oluşur?, Rüya görmeye neden olan şey nedir?, Rüyalar kontrol edilebilir mi?” olmaktadır.

Rüyalar, bilişsel dünyanın bir önceki günden ayrılan geçmişin, bugünün ve geleceğin bölümlerini bünyesinde barındırır. Ünlü psikanalistler Carl Jung ve Sigmund Freud hayallerin önemini ele almışlardır. Bilinçli ve bilinçsiz tasvirler arasındaki bağlantıyı gösteren unutulmuş dili yeniden canlandırmak adına araştırmalar yapmışlardır. Rüyalar kişileri bilinçdışına doğru yönlendirir; ruhun en derin ve en samimi sığınağını keşfetme şansı sunar. Ruhun gerçekte ne istediğine dair içsel gerçeği arayan bir araştırmacı emsali olmak için rüyaların gizemli dünyasına katılabilirsiniz.

Rüya Tabiri

Rüya ile çok ince gerçekler keşfedilmiş ve sonsuza kadar da keşfedilmeye devam edilecektir. Chicago Üniversitesi, uyku nedir, araştırmacılarından Allan Rechtschaffen, uykunun hiçbir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Adale yorgunluklarının azalmasına rağmen vücudun dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olmadığını söylemiştir. Çünkü vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini tamir etme yeteneği vardır. Araştırmacıların tespitlerine göre bu esnada faaliyetten uzak olmasına, dinlenme veya uyku durumunda bulunmasına da gerek yoktur. Uyku sırasında alınan EEG kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir. İngiltere Milli Fizik Laboratuvarı Bilgisayara Bilimleri bölümünde psikolog araştırmacı Dr. Evans’a gören, uykunun tek maksadı rüya görmemiz için zemin hazırlamaktır. Stanford Tıp Merkezi Uyku Kliniği doktoru Dr.William Dument’in görüşüne göre ise rüya görmek son derece önemlidir. Rüyalar fiziki dengenin oluşmasını sağlamaktadır.

RÜYADA ARABA ALMAK?

Rüyada araba satın almak bir iş amaçlı yapılacak yolculuğa delalet eder. Kişinin yeni bir işe başlaması için bir çaba harcaması şeklinde rüya yorumlanır. Ayrıca kişinin yapacağı bu yeni işten güzel sonuçlar almasına işaret eder. Genel açıdan bakıldığında ise rüya, feraha erişmek için yapılan çabaları anlatmaktadır.

RÜYADA EV ALMAK?

Rüyada yeni bir ev satın aldığını görmek bolluk, bereket ve zenginlik anlamı taşımaktadır. Aynı zamanda rüya sahibi için güzellik ve hayra yorulan bir rüyadır. Feraha kavuşmaya, kısmete ve eğer kişinin üzerinde hastalık var ise bu hastalıktan kurtulmak üzerine yorumlanır.

Editör: EMRE YILMAZ