Hafize Gaye Erkan kimdir? Hafize Gaye Erkan nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Hafize Gaye Erkan’ın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Hafize Gaye Erkan kimdir? Hafize Gaye Erkan kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Hafize Gaye Erkan’ın biyografisini haberimizde derledik…

Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından kulislere yansıyan bilgilere göre Merkez Bankası'nın başına Hafize Gaye Erkan’ın geleceği konuşuluyor. Yurt dışında önemli bir finans kariyerine sahip olan Erkan’ın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Erkan, atanması halinde Merkez Bankası tarihindeki ilk kadın başkan olacak.

Hafize Gaye Erkan (d. 1982), Türk ekonomist ve mühendis. Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin kızı. Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olmasının ardından eğitimine Amerika Birleşik Devletleri'nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.

9 üniversiteden burs teklifi geldi

Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26'ncı olarak girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi'nden kabul edilerek yurt dışına taşındı. Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan ne iş yapıyor. Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California'nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen 'Onursal doktora' bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

En genç finans profesörü" ünvanını elde etti

Princeton'da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Bu sayede ülkedeki "en genç finans profesörü" unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı. Sektöre Princeton'daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs'da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve ardından o dönem yaşadığı problemler yüzünden devlet idaresine geçmiş bir banka olan First Republic Bank'da yönetici olarak çalışmaya başladı.

Tiffany & Co.'da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı

Bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın tepe yöneticilerinden biri konumuna geldi. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.'da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu. 

Editör: Burak Özer