Yozgat’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlik öncesi, katılımcılar kadınlar tarafından yapılan resim ve el sanatları sergisini gezdi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Topal, günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulundu.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan kadınların gününü kutlayarak, “Biz Cumhuriyetimiz ile birlikte rahmetli Atatürk’ün de dediği üzere ‘Kadını yerinde bırakan bir milletin ileri gitmesi mümkün değildir’ sözüyle başladığımız yüzyılımızda bugünlerde de kıymetli Cumhurbaşkanımızın riayetinde kadınlarımızın eli, kadınlarımızın merhameti, kadınlarımızın yüreği, kadınlarımızın cesaretiyle yol almaya devam ediyoruz.” dedi.

Türk toplumunda kadınların ayrı bir yerinin olduğunu belirten Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise kadınların baş tacı olduğunu söyledi. Yozgat Belediyesi olarak kadınların her alanda yanlarında olduklarını da belirten Köse, “Özellikle kurmuş olduğumuz kadın kooperatifimizle birlikte pek çok hanım kardeşimizi de orada istihdam ettik ve bunu da inşallah önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi ile mani ve şiir programı gerçekleştirildi. İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner tarafından verilen konferans ile program sona erdi.

Programa AK Parti Yozgat Milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Süleyman Şahan, kurum müdürleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Kaynak: iha