Kastamonu Üniversitesi ile Arnavutluk’ta bulunan Luigj Gurakuqi Üniversitesi arasında fen ve sosyal bilimler ile eğitim ve turizm alanlarında ortak araştırma projeleri, öğrenci değişim programları ve akademik konuları kapsayan iş birliği protokolü imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi ile Arnavutluk’ta bulunan Luigj Gurakuqi Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Arnavutluk’un İşkodra şehrinde gerçekleştirilen "İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri" adlı çalıştay öncesinde iki üniversite arasında iş birliğini güçlendirmek ve ortak çalışmalar yapmak amacıyla bir protokole imza atıldı.

Kastamonu Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Luigj Gurakuqi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rajmonda Kçira’nın katılımıyla gerçekleşen imza töreninde, iki üniversite arasında yapılacak akademik iş birliğinin önemi vurgulandı. Protokol, özellikle fen ve sosyal bilimler ile eğitim ve turizm alanlarında ortak araştırma projeleri, öğrenci değişim programları ve akademik personel iş birliği gibi konuları kapsıyor.

Rektör Topal, Türkiye ve Arnavutluk arasında geçmişten günümüze devam eden tarihi ve kültürel bağların akademik iş birliğiyle daha da güçleneceğine inandıklarını ifade ederek, imzalanan protokolün hem üniversitelerin hem de ülkelerin birbirini daha iyi tanımasına ve iş birliği potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanmasına imkan tanıyacağını belirtti.

Luigj Gurakuqi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rajmonda Kçira ise iki ülke arasındaki bu tür iş birliklerinin öğrenci ve akademisyenlerin kültürel ve akademik deneyimlerini artıracağına inandıklarını ifade ederek protokolün Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Kastamonu Üniversitesi Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Öztürk Akcaoğlu’nun da hazır bulunduğu imza töreninin ardından iki üniversitenin temsilcileri gelecekteki ortak projeleri ve iş birliği alanlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Kaynak: iha