Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay’ı ziyaret ederek, Türkiye ile Arnavutluk arasında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımlar atmak istediklerini kaydetti.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Derya Örs ile Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen, akademisyenler ve kurum görevlilerinin bulunduğu bir heyet ile birlikte Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette “İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri” çalıştayının değerlendirmesi yapıldı. Kurumlar ve iş birlikleri çerçevesinde Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik imkanlar masaya yatırıldı. Gelecekte yapılabilecek projeler ve faaliyetler ele alındı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin yaptığı iş birliği anlaşmasının ve çalıştayın önemini anlatarak, Türkiye ve Arnavutluk arasındaki dostluk ve iş birliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak adımlar atmak istediklerini ifade etti.

Büyükelçi Atay ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kastamonu Üniversitesi’nin ve Türk akademisinin uluslararası alanda gösterdiği gelişmeyi takdirle karşıladığını belirtti.

Ayrıca Atay, Kastamonu Üniversitesi’nin Arnavutluk’ta yapacağı faaliyetlere destek olmaktan memnuniyet duyacağını kaydetti.

Kaynak: iha