Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koordinesinde “İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Arası Kız Öğrenci Hafızlık Yarışması Güneydoğu Anadolu Bölge Finali” Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlendi.

GİBTÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılışta konuşan GİBTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feridun Bilgin, programa katılan haziruna teşriflerinden dolayı teşekkür ederek, yarışmaya katılan öğrencilere başarılar diledi. Hafız olmanın önemine vurgu yapan Bilgin, ayrıca hafızların üzerinde emeği olan anne babalara, hocalarına ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Feridun Bilgin, İslami ilimler alanında isminden her geçen gün bahsettiren GİBTÜ’de böylesi bir programın düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İslami İlimler, İslam bilimi ve teknolojisi alanında bölgesel ve küresel ölçekte bir üniversite olma yolunda hızla ilerlemekteyiz. Amacımız, ilmin ve bilimin ışığında çağını tanıyan ve çağa yön veren, kalbi bu ülke için atan nesiller yetiştirmektir” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yedi üniversitenin katıldığı yarışmada; Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi Dicle Üniversitesi’nde öğrenim gören İslami İlimler ve İlahiyat Fakültesi öğrencileri yarışmaya katıldılar. Yarışmayacı hafızlar hem sesleri hem de heyecanları ile dinleyenleri kendilerine hayran bıraktılar.

Jüri üyeliğini Dr. Hafiz Osman Şahin, Prof. Dr. Mehmet Dağ, Doç Dr. Hatice Şahin Aynur, Hüseyin Küçük ve Davut Bilgin’in yaptığı yarışmanın sonunda Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nden yarışmaya katılan Fatma Necib birinci, Harran Üniversitesi’nden Dime Shablı ikinci, Gaziantep Üniversitesi’nden Gufran Alban üçüncü oldu. Yarışma sonunda birinciye dört çeyrek altın, ikinciye iki çeyrek altın ve üçüncüye ise bir çeyrek altın hediye olarak verildi. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: iha