Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Programı ve Aşosyal Kulübü öğrencileri düzenledikleri Workshop etkinlikleri çerçevesinde Gastronomi dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya geliyorlar. Etkinliklerin bu yıl ki konuğu ünlü Adana Kebapçısı Bedri Usta Lakaplı Bedrettin Aydoğdu oldu.

Meslek Yüksek Okulu Aşosyal Kulübü’nün davetlisi olarak Doğubayazıt’a gelen ünlü kebapçı sektördeki deneyimlerini genç aşçı adaylarıyla paylaştı. Bedri Usta, geleceğin şefleri olmaya aday öğrencilere mutfak sanatlarının inceliklerini ve profesyonel bir mutfakta başarılı olmanın püf noktalarını aktardı. Kebap yapımında kullanılacak etin özelliklerini ve etin kemikten sıyrılması esnasında yapılması gerekenleri en ince ayrıntısına kadar anlatan Aydoğdu bu bilgilerin uygulamalı eğitimini de öğrencilere göstermeyi ihmal etmedi. Öğrenciler, Akkor’un öncülüğünde birbirinden farklı ve lezzetli kebaplar hazırlayarak uygulamalı bir deneyim fırsatı buldu. Aydoğdu ayrıca Kariyer Planlama dersi kapsamında okul öğrencilerine hayata dair tecrübelerini de anlattı.

Bedri Aydoğdu Aşosyal Kulübünden kendisine gelen daveti hiç tereddüt etmeden kabul ettiğini ifade ederek "Genç ve yetenekli şef adayı kardeşlerimizle Doğubayazıt’ta bir arada olmak benim için büyük bir mutluluk. Onların gastronomi dünyasına adım atmalarında bizlerinde bir katkısı olacaksa bundan gurur duyarım. Ne zaman isterlerse o zaman yine gelirim. Bedri Usta işletmelerinin de kapıları kendilerine her daim açıktır." diye konuştu

Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve Aşçılık Programı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Özcan Bulantekin ise yaptığı açıklamada "Üniversitemizin bizlere sunduğu imkanlar çerçevesinde verdiğimiz teorik ve pratik eğitimin kalitesini arttırmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda kulübümüz ve Aşçılık Programımızın daveti üzerine ülkemizde gastronomi alanında isim yapmış birbirinden değerli isimleri kariyer planlama derslerimiz dahilinde ilçemize davet ederek onların bilgi ve tecrübelerinden istifade etmeyi planlıyoruz. Bedri Aydoğdu gibi değerli bir şefin öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşması, onlara ilham kaynağı oluyor. Kendisine bugün bizimle birlikte olduğu için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Öğrencileri Master Cheff’lerle buluşturdu

Şef Bedri Aydoğdu öğrencilerden gelen isteği kırmayarak Türkiye’nin ünlü lezzet şefleri ve aynı zamanda yakın arkadaşları olan Somer Sivrioğlu, Mehmet Yalçınkaya ve Danilo Zanna’yı da tek tek görüntülü arayarak öğrencilerle buluşturdu. Avustralya’dan bağlanan Şef Somer Sivrioğlu ise yakın zamanda Doğubayazıt’ta öğrenim gören aşçılık bölümüyle bir araya gelmek istediğini ifade etti.

Kaynak: iha