Kütahya’nın Gediz İlçesinde 1970 depreminden sonra yapılan deprem bloklarının kentsel dönüşümünün hayata geçirilebilmesi için gereken kanun değişikliği 9 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı. Bu tarihten itibaren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde kaydedilen ilerlemenin ardından saha inceleme çalışmaları başladı.

Kentsel dönüşüm alanı projesi için gelen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı yetkilileri ile birlikte Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ve beraberindeki heyet deprem bloklarında incelemelerde bulundu.

Yeni, konforlu, sağlıklı ve güvenli yaşam alanları inşa etmek amacıyla çalışmalara başladıklarını belirten Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “İlçemizde yaşanabilecek afetlere karşı dirençli şehirler için kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Gediz’in en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan projemizde toplamda 78 adet blok, 468 adet dairenin kentsel dönüşümü için start verildi. Vatandaşlarımıza kısa sürede rahat ve güvenli olarak yaşayabilecekleri konutları inşa ederek, teslim edeceğiz” dedi.

Kaynak: iha